The baitcasting revolution is here!

Zauważyliśmy wśród europejskich wędkarzy rosnący trend łowienia drapieżników z użyciem multiplikatorów - zarówno w ultralekkich odmianach, jak i przy łowieniu na ciężkie przynęty. Z myślą o osobach zaczynających przygodę z tą metodą łowienia, przygotowaliśmy więc ten krótki przewodnik, by ułatwić Wam dobór multiplikatora i wyjaśnić wszystkie zalety płynące z jego stosowania.

Dlaczego warto wybrać multiplikator?

Istnieją dwa główne powody by wybrać multiplikator – celność rzutu i kontrola przynęty. Multiplikatory zostały w zasadzie zaprojektowane właśnie z myślą o zaawansowanych technicznie wędkarzach, wymagających od sprzętu wyjątkowej celności i precyzji. Odpowiednie ustawienie hamulca rzutowego umożliwia oddawanie wyjątkowo dalekich i niebywale wręcz celnych rzutów. Nawet przy niewielkiej praktyce dosłownie każdy będzie w stanie korzystać z multiplikatora z pełną efektywnością, a wybór któregoś z multiplikatorów Shimano, wyposażonych w nowoczesny system hamulca rzutowego, zapewni nie tylko szybszą naukę, ale również o wiele przyjemniejsze doznania podczas łowienia.

Największa różnica, w porównaniu z klasycznym kołowrotkiem spinningowym jest taka, że w multiplikatorze szpula obraca się podczas rzutu oddając kolejne metry linki. Prędkość jej obrotów jest kontrolowana ustawieniami hamulca rzutowego, które możemy dobrać wyjątkowo precyzyjnie względem wagi przynęty i panujących na łowisku warunków atmosferycznych. Im mniejszy docisk hamulca rzutowego, tym bardziej musimy kontrolować obroty szpuli własnoręcznie, z pomocą położonego na szpuli kciuka.

Gdy opanujemy już kwestię samego oddawania rzutów, multiplikator umożliwi nam osiąganie wyjątkowej precyzji łowienia. Co więcej, dzięki temu, że podczas rzutu linka schodzi bezpośrednio z obracającej się szpuli zyskuje ona dodatkowy pęd,  co w połączeniu z liniowym ułożeniem multiplikatora i  z przelotki startowej, umożliwia oddawanie dalszych i bardziej gładkich rzutów.

Kolejnymi ważnymi zaletami multiplikatorów są moc oraz przełożenie. Multiplikatory posiadają więcej mocy dzięki swojej budowie, a co za tym idzie mają mniej newralgicznych punktów, które mogłyby ulec uszkodzeniu w wyniku przeciążenia. Rączka i szpula są ułożone w jednej linii, więc nie ma potrzeby montowania w nich skomplikowanych systemów łożyskowych, a na wewnętrze elementy, bez konsekwencji, może oddziaływać o wiele większa siła. Co bardzo ważne, korbka zamontowana bezpośrednio w korpusie sprawia również, że cała konstrukcja jest o wiele sztywniejsza, co wpływa na kwestię wyczuwania brań i ogólną wytrzymałość.

Bardzo ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę wybierając multiplikator, jest przełożenie. Do łowienia uniwersalnego przełożenie 6.4:1 jest dobrym wyborem, ponieważ może być zastosowane w wielu stylach łowienia. Wolniejsze przełożenie 5.2:1 jest rekomendowane do łowienia z użyciem dużych przynęt takich jak jerk baity, crankbaity czy obrotówki. Wolniejsze przełożenie generuje więcej mocy podczas holu i pozwala wolniej poprowadzić przynętę. Najwyższe przełożenia - od 7.2:1 wzwyż – są z kolei rekomendowane do szybkich odmian łowienia powierzchniowego, jiggingu i innych, w których szybki nawój odgrywa duże znaczenie.

Hamulec rzutowy – rodzaje i wyjaśnienie działania

Właściwe ustawienie hamulca rzutowego jest niezwykle ważne gdy łowimy z użyciem multiplikatora, szczególnie w wietrzne dni. Hamulec odpowiada za prędkość obrotów szpuli i musi być idealnie zsynchronizowany z prędkością odwijania linki. Shimano oferuje aż trzy różne systemy hamulca rzutowego w swoich multiplikatorach - I-DCS, FTB oraz SVS - które umożliwiają kontrolę szpuli podczas rzutu.

I-DC to bardzo zaawansowany system kontroli szpuli, który korzysta z mikro komputera, automatycznie dopasowując parametry rzutu do wagi przynęty. Hamulec ten może być ustawiony również ręcznie w trybie półautomatycznym z doborem odpowiedniego rodzaju linki i jednego z 8 trybów hamowania.

FTB został zaprojektowany do łowienia ultralekkimi przynętami i wykorzystuje mechanizm ruchomych magnesów zamontowany na wewnętrznej stronie obudowy. Umożliwia to szpuli poruszanie się bez jakiegokolwiek tarcia i przekłada się na odległość rzutów lekkimi przynętami.

SVS Infinity wykorzystuje niewielkie ciężarki umieszczone wewnątrz kołowrotka aktywując z ich pomocą hamowanie szpuli. Większości ustawień można dokonywać z pomocą pokrętła hamulca na zewnątrz multiplikatora, ale niektóre również po zdjęciu pokrywy bocznej, na umieszczonych wewnątrz odważnikach.

Mamy nadzieję, że zawarte powyżej wskazówki okażą się dla Was przydatne. Pełną ofertę multiplikatorów Shimano znajdziecie również w naszym katalogu online dostępnym na stronie shimano.com. Śledźcie nas na Facebooku i koniecznie zajrzyjcie na nasz kanał YouTube, gdzie znajdziecie mnóstwo filmików, wiadomości i praktycznych porad.